Minden eddiginél nagyobb rakétákat küldhet az USA Ukrajnának
A Fehér Ház azon dolgozik, hogy fejlett hajóelhárító rakétákat adjon az ukrán harcosok kezébe, hogy azok segítségével áttörhessék az orosz tengeri blokádot – közölte amerikai tisztviselőkre hivatkozva a Reuters. Ugyanakkor mások aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az orosz hadihajókat elsüllyeszteni képes erősebb fegyverek fokozhatják a konfliktust.
Ukrajna régóta kéri az Uniót és az USA-t, hogy a jelenlegi tüzérségi, Javelin és Stinger rakétákon és egyéb fegyvereken túl fejlettebb rendszereket is szállítsanak. Kijev listáján olyan tüzérségi eszközök is szerepelnek, amelyekkel az orosz haditengerészetet visszaszoríthatnák a fekete-tengeri kikötőkből, lehetővé téve ezzel a gabona- és más mezőgazdasági termékek szállításának újraindítását.
Jelenlegi és volt amerikai tisztségviselők, valamint kongresszusi források a nagyobb hatótávolságú, erősebb fegyverek Ukrajnába küldésének akadályaira hivatkoztak – felvetik a hosszadalmas kiképzési követelményeket vagy a felszerelések karbantartásának nehézségeit, de a konfliktus lehetséges eszkalációja mellett azt sem hagyják figyelmen kívül, hogy az amerikai fegyvereket elfoghatják az orosz erők.
Ennek ellenére három amerikai tisztviselő és két kongresszusi forrás szerint kétféle nagy teljesítményű hajóromboló rakéta Ukrajnába juttatása van terítéken – a Boeing által gyártott Harpoon, illetve a Raytheon Technologies és a Kongsberg Naval Strike Missile fegyvere. Mindkét típus vagy Ukrajnába történő közvetlen szállítás, vagy az ilyen rakétákkal rendelkező valamelyik európai szövetséges általi átadás útján jutna el a célterületre.
Még áprilisban intézett felhívást Portugáliához Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, hogy biztosítson az ukrán hadsereg számára néhányat a szóban forgó Harpoonokból, amelyek hatótávolsága eléri a 300 kilométert.
Azonban számos probléma akadályozza Ukrajnát abban, hogy megkapja és használni tudja ezeket a fegyverrendszereket. Egyrészt korlátozottan állnak rendelkezésre platformok a Harpoonok partról történő kilövéséhez – ez több tisztviselő szerint is komoly technikai kihívást jelent –, mivel ez alapvetően tengeri rakéta.
Két amerikai tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Államok olyan lehetséges megoldásokon dolgozik, mint például egy kilövőállás leszerelése egy amerikai hajóról. Szakértők és iparági vezetők szerint mindkét rakéta darabonként körülbelül 1,5 millió dollárba kerül.
Az orosz haditengerészet körülbelül 20 hajója, köztük pár tengeralattjáró tartózkodik a fekete-tengeri hadműveleti övezetben – közölte a brit védelmi minisztérium.
Bryan Clark, a Hudson Intézet haditengerészeti szakértője szerint 12-24, 100 km-nél nagyobb hatótávolságú, Harpoon-hoz hasonló hajópusztító rakéta elegendő lenne az orosz hajók érdemi elrettentéséhez és meggyőzheti Moszkvát a blokád feloldásáról.
“Ha Putyin kitart, Ukrajna kivonhatja a legnagyobb orosz hajókat a forgalomból, mivel nincs hova elbújniuk a Fekete-tengeren” – mondta Clark.
Oroszország már korábban is szenvedett el veszteségeket a tengeren, az ukrán hadsereg megsemmisítette többek között az orosz hadsereg fekete-tengeri flottájának zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót.
Egy maroknyi ország hajlandó lenne Harpoonokat küldeni Ukrajnába – közölték az amerikai tisztviselők és a kongresszusi források. De senki sem akar az első vagy az egyetlen nemzet lenni, aki ezt megteszi, mert tartanak Oroszország megtorlásától – mondta a harmadik amerikai tisztviselő.
Viszont ugyanő azt is hozzátette, hogy egy ország azt fontolgatja, hogy elsőként szállít ilyen rakétát Ukrajnának. Amint ez a “jól felszerelt” nemzet elkötelezi magát a fegyver elküldésére, mások is követhetik őket – mondta a tisztviselő.
A Naval Strike Missile (NSM) az ukrán partokról indítható, hatótávolsága 250 km. A működéshez kevesebb, mint 14 napos képzés szükséges.
A források szerint az NSM-eket logisztikailag kevésbé bonyolultnak tartják, mint a Harpoonokat, mivel a NATO-szövetségesek kölcsönözhetnek Norvégiából jelenleg is rendelkezésre álló mobil földi kilövőket és robbanófejeket.
Az Egyesült Államok megpróbálja kidolgozni annak a módját, hogy Ukrajna néhány NSM-et és hordozórakétákat szerezhessen be európai szövetségeseitől.
A kongresszusi források szerint egy másik lehetőség az lenne, ha Norvégia NSM-eket adományozna Ukrajnának, amit a norvég parlamenti képviselők alapvetően támogatnak. A norvég védelmi minisztérium nem kívánta kommentálni, hogy milyen további fegyvereket és védelmi felszereléseket ajánlhat fel Ukrajnának.
Minden olyan fegyver iránti kérelmet, amely amerikai alkatrészekkel és/vagy technológiával rendelkezik, mint például a szóban forgó rakéták, az Egyesült Államok külügyminisztériumának jóváhagyása szökséges, amely a Fehér Ház útmutatásait követi.
Érdemes elolvasniÚjabb orosz hadihajót lőttek ki az ukránok – videón a füstölő fregatt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Páratlan Munkácsy-kiállítás nyílik Budapesten
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz